Jakie oświetlenie w łazience?
2018-02-26
Temat oświetlenia wydaje się prosty, jednak w rzeczywistości należy odpowiednio zastanowić się nad tym jak powinno padać światło, aby pomieszczenie prezentowało się właściwie, a także, aby komfortowo korzystało się z łazienki.  

 

Źródła światła do łazienki

Przede wszystkim w łazience powinno znaleźć się światło ogólne, które oświetla całe pomieszczenie. Takie światło musi padać tak, by nie tworzyło żadnych cieni i kontrastów. Kabina prysznicowa lub wanna powinny być oświetlone miejscowym światłem, co nie tylko będzie elementem praktycznym, ale także estetycznym – nada miejscu nastrojowego wyglądu. Jednak należy pamiętać, że światło w tym miejscu musi być delikatne, aby nie oślepiało osoby kąpiącej się/biorącej prysznic. Warto pomyśleć o zamontowaniu światła na suficie podwieszanym.

Źródłem światła w łazience mogą być świetlówki lub halogeny, jednak należy pamiętać, że nie są one dobrym pomysłem na oświetlenie lustra, ponieważ powodują powstawanie cieni na twarzy. Dodatkowo, każde źródło światła w łazience powinno mieć wodoodporną obudowę. 

 

Jakie oprawy montować w łazience?

Przez występowanie w łazience wilgoci, nie można ryzykować uszkodzeń oprawy lub porażenia prądem, dlatego w łazience muszą znajdować się specjalnie oznakowane oprawy, dla pomieszczeń mokrych, tj.: 
 
  • oprawy znajdujące się 60 centymetrów od wanny i kabiny prysznicowej muszą mieć stopień ochrony IPX4 i mieć wysoką odporność na wilgoć
  • oprawy montowane w większej odległości powinny mieć stopień ochrony IPX5
  • oprawy montowane nad wanną lub kabiną prysznicową powinny mieć stopień ochrony IPX7

Dzięki zastosowaniu powyższych zasad, mamy gwarancję, że trudne warunki panujące w łazience, nie zaszkodzą oprawom. 
 

Czego unikać oświetlając łazienkę?

  • łazienka nie powinna mieć zamontowanej lampy wiszącej, która może krępować ruchy
  • w łazience nie powinny znajdować się lampy stojące, stołowe czy też na wysięgnikach
  • oświetlenie w łazience nie powinno być zasilane prądem 230 W, ponieważ w połączeniu z wodą, może doprowadzić do porażenia
  • oświetlenie nie powinno padać wprost na lustro, ponieważ będzie się odbijało i oślepiało
  • w łazience nie sprawdza się zastosowanie kolorowych opraw, przyciemniających światło, szczególnie jeżeli łazienka będzie wykonana w ciemniejszych barwach
 Nie wiesz jak rozplanować oświetlenie?

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym biurem projektowym. Zaplanujemy oświetlenie w łazience tak, by wydobyć z pomieszczenia wszystko co najkorzystniejsze.  
 
Odwiedź nas:
ul. Jaśkowicka 15 Tychy
Zadzwoń do nas:
517 517 878
Napisz wiadomość:
lazienki@tokahome.pl
Zobacz także
TOKA + HOME